Jeste li već čuli za prednosti korištenja peptida u njezi kože? Ako niste, upoznat ćemo vas sa svime što ste propustili. Tijekom proteklog desetljeća, peptidi dobivaju na sve većem značaju, i to s opravdanim razlogom. Proizvodi na bazi peptida pokazuju anti-age djelovanje te sprječavaju preuranjeno starenje i morfološke promjene koje dolaze s njim, poput bora i promjena u teksturi. Upravo je zato današnji članak posvećen ovim jedinstvenim sastojcima koji pomažu našu kožu održati mladolikom.

Što su peptidi?

Peptidi su lanci aminokiselina povezani peptidnom vezom. Postavlja se pitanje koja je onda razlika između peptida i proteina? Iako su i jedni i drugi građeni od istih blokova, odnosno aminokiselina, razlika je u veličini. Peptidi obično sadrže 50 ili manje aminokiselina, dok su proteini građeni od 50 ili više aminokiselina.

Podjela peptida i njihove uloge:

  • Signalni peptidi: Prirodno starenje kože rezultira smanjenom produkcijom i povećanom degradacijom proteina ekstracelularnog matriksa, poput kolagena, elastina, fibronektina i laminina. Ekstracelularni matriks, osim pružanja strukturne potpore, također utječe na diferencijaciju i proliferaciju stanica. Te funkcije posredovane su signalnim peptidima dobivenim proteolitičkom razgradnjom proteina ekstracelularnog matriksa. Signalni peptidi potiču sintezu kolagena, a također mogu povećati proliferaciju elastina, proteoglikana, glikozaminoglikana i fibronektina. Kao posljedica toga, pomažu pri pigmentaciji foto oštećene kože te smanjuju fine linije i bore regeneracijom stanica matriksa. Potičući sintezu proteina matriksa, povećava se elastičnost kože te koža izgleda glatkije i čvršće. Razvijeni su razni sintetski peptidi modelirani na popravnim signalnim sekvencama u svrhu pomlađivanja kože.
  • Peptidi nosači: Pomažu pri transportu važnih tvari, ali njihova glavna primjena je isporučivanje i stabiliziranje elemenata u tragovima, poput bakra i mangana, koji su neophodni za zacjeljivanje rana i enzimske procese. Razvijeni su peptidi koji olakšavaju i ubrzavaju dostavu bioaktivnih molekula u kožu. Najpoznatiji primjer je bakrov tripeptid koji djeluje kao signalni i prijenosni peptid te potiče sintezu kolagena, elastina, proteoglikana i glikozaminoglikana, a također djeluje protuupalno i antioksidativno. U kozmetičke primjene, bakrov tripeptid pomaže smanjiti vidljive znakove starenja kože te je primijećena poboljšana elastičnost i vlažnost kože, ali i smanjenje finih linija i bora.
  • Mimetički peptidi: Opuštanje mišića još je jedna od strategija smanjivanja uobičajenih znakova starenja. Mišići se kontrahiraju oslobađanjem neurotransmitera iz neurona. Ovi peptidi djeluju kao inhibitori neurotransmitera, odnosno inhibiraju oslobađanje acetilkolina u neuromuskularnom spoju. Razvijeni su topikalni sintetski peptidi koji prodiru u kožu te opuštaju mišiće lica, time uzrokujući smanjenje finih linija i bora.
  • Peptidi inhibitori enzima: Ovi peptidi direktno ili indirektno inhibiraju enzime. Iako pokazuju obećavajuće rezultate, provedeno je vrlo malo in vivo istraživanja te je stoga njihova relevantnost još uvijek nejasna.
  • Strukturni peptidi: Keratin je važan strukturni protein u koži. Pokazano je da topikalna formula koja sadrži peptid na bazi keratina utječe na poboljšanje sposobnosti zadržavanja vode, hidratacije i elastičnosti kože, međutim detaljne informacije o načinu djelovanja ovih peptida nisu dostupne.

Skintegra Sphynx krema s peptidima

Skintegra proizvodi koji sadrže peptide

Peptidi su izvrstan dodatak vašoj rutini njege kože zbog svojeg anti-age djelovanja, zbog čega su važne komponente Skintegra Lunara i Sphynxa. Lunar je regenerativna tretmanska krema koja obnavlja, štiti, njeguje i podupire kožu s prvim znakovima starenja, dok je Sphynx gel-krema za područje oko očiju namijenjena preventivnoj i korektivnoj njezi kože. Oba proizvoda sadrže kompleks peptida Matrixyl 3000 – palmitoil peptidi (palmitoil tripeptid-1 Pal-GHK i palmitoil tetrapeptid-7 Pal-GQPR) čija je efikasnost klinički dokazana. Ovi peptidi djeluju sinergistički smanjujući upalni odgovor kože te potiču sintezu kolagena, elastina, glikozaminoglikana i hijaluronske kiseline smanjujući ekspresiju bora i poboljšavajući tonus kože.

Literatura:

  1. Schagen, Silke. (2017). Topical Peptide Treatments with Effective Anti-Aging Results. Cosmetics. 4.
  2. Pai, VaradrajVasant & Bhandari, Prasana & Shukla, Pankaj. (2016). Topical peptides as cosmeceuticals. Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology. 83.
  3. Gorouhi, Farzam & Maibach, Howard. (2009). Role of topical peptides in preventing or treating aged skin. International journal of cosmetic science. 31. 327-45.

Više članaka

Njega kože ljeti: kako se pravilno zaštititi od UV zračenja

Neodgovorno izlaganje suncu predstavlja zdravstveni rizik te bi tijekom ljeta u fokusu svačije rutine trebala biti zaštita od UV zračenja.

Dehidrirana koža: Kako joj pomoći?

Najčešće do dehidracije dolazi kod masne i mješovite kože korištenjem neadekvatnih proizvoda.